Elnevezés eredete
A hippi elnevezést először az amerikai televízióban használták 1964. április 22-én a WNBC TV Channel 4-en, New York Cityben a New York World Fair megnyitásánál. Akkor néhány vietnámi háború ellen tiltakozó fiatalok csoportja ülő sztrájkot tartott. A hippi csoportosulás tagjainak közös jellemzője volt, hogy hajukat hosszúra növesztették, pólót és farmert viseltek, valamint szerették a Beatlest.(lol) Őket hívták hippiknek az NYPD (New York Police Department, New Yorki Rendőrség) hivatalnokai és a riporterek. A hippi szó használatának elterjedésében szerepet játszott Herb Caen, a San Francisco Chronicle újságírója is.
Az első hippik
San Francisco első hippijei a San Franciscói Állami Egyetem hallgatói voltak, akik abbahagyták tanulmányaikat. Pszichedelikus drogokat kezdtek használni és a Haight-Ashbury olcsó, nagy viktoriánus házaiban kommunákat alakítottak. Sok amerikai fiatal költözött a környékre, és 1966 júniusára Haight-Ashburynek 15 ezer hippi lakója volt.
Politikai megmozdulásaik
A hippik gyakran vettek részt háborúellenes demonstrációkon szabadelvű nézeteiket hirdetve. Nem csak a vietnámi háborút utasították el, hanem az azt irányító és lehetővé tevő egész amerikai rendszert. Az 1968-os demokratikus elnökválasztáson politikailag aktív csoportként jelentek meg. Politikai nézeteik pacifista és anarchista elemeket egyaránt tartalmaztak. A hippi-mozgalmából nőttek ki a '70-es évek zöld-ökológiai mozgalmai, a különböző feminista, meleg illetve fekete polgárjogi mozgalmak.
Drogok (ejnye ejnye)
A hippi közösségekben általánosan elterjedt volt a drogok használata. Főként marihuánát és hasist fogyasztottak, de az LSD használata is elterjedt volt. A pszichedelikus szerek elterjesztésében nagy szerepe volt Timothy Leary-nek - az „LSD apostolának” - és a Ken Kesey köré csoportosuló Merry Pranksters csoportnak, akik az Acid Test fesztiválokon osztogatták az LSD-t.
Életmódjuk
Társadalmi szerepeiket elhagyva, közösségi nomád életmódjukkal a társadalmi változás iránti vágyat fejezték ki. Megnyilvánulásaikban a vietnámi háború, a fogyasztói társadalom és a nyugati középosztály értékeinek kritikája keveredett. A mozgalomra jelentős hatással voltak a keleti vallások és filozófiák (főleg a Krisna-tudat).
A Hippi-mozgalomról több film is született:
- Hair Rendezte: Milos Forman 1979 (jujj imááádom!!!)
- Frisbee: The Life And Death Of a Hippie Preacher (Frizbi - Egy hippi prédikátor élete és halála) Rendezte: David Di Sabatino 2005
- Zabriskie Point Rendezte: Michelangelo Antonioni 1970
|