Hisz ezzel kezddtt a hippikor!
A vietnami hbor tbb szempontbl is az els indoknai hbor folytatsnak tekinthet, melyet Franciaorszg vvott volt gyarmata, Indokna visszaszerzsrt. Ehhez az Egyeslt llamok a Truman-doktrnnak megfelelen jelents pnzgyi s logisztikai tmogatst nyjtott, a hbor vgs veiben a kltsgek tlnyom rszt magra vllalva. 1954-ben a francia gyarmati hadsereg dnt veresget szenvedett a Dien Bien Phu-i csatban.
A vlasztsok felfggesztse utn a Nemzeti Felszabadtsi Front azonban felkelst indtott a dl-vietnami kormny ellen. Az Egyeslt llamok, hogy a kormnyt a felkel gerillk elleni harcban segtse, katonai tancsadkat kldtt az orszgba. szak-Vietnam – mely maga is segtsget kapott a Szovjetunitl s Kntl – a Nemzeti Felszabadtsi Frontot tmogatta fegyverekkel, hadianyaggal, tancsadkkal, valamint regulris csapatok kldsvel.
Az 1950-es vek vgre az Egyeslt llamok a beavatkozs ideologizlsra dominelmletet hasznlta fel, mely szerint ha egy trsg egy orszga kommunista befolys al kerl, akkor az lncreakciszeren a krnyez orszgokban is magval hozza a kommunista hatalomtvtelt illetve a szovjet uralom befolyst.
Az Egyeslt llamok mr az 50-es vektl kezdve kldtt katonai szakrtket a trsgbe. Az vek sorn hrom egymst kvet amerikai elnk – Eisenhower, Kennedy s Johnson – nvelte, Richard Nixon pedig fenntartotta az amerikai szerepvllals mrtkt. Mindez az amerikai katonai vezets tancsa ellenre trtnt, amely vott egy nagyobb zsiai szrazfldi hbortl.
Az Egyeslt llamok hivatalosan sohasem zent hadat – a korabeli amerikai sajt nem is hborknt, hanem „vietnami konfliktus"-knt hivatkozott az esemnyekre.

|